Мали тајни и совети за нега на кожа од дерматолози

Ги прашавме професионалците за нега на кожа, со децениско искуство, да споделат со неколку совети и мали тајни за нега на кожата.

Прочитајте повеќе за принципите на здравата кожа со младешки изглед!

#1 Започнете одвнатре

Да, звучи клише, но е вистина. Грижата за себе и вашето здравје е еднакво важна како негата на кожата. Бидејќи што и да правите за вашата кожа локално, ако не се храните правилно и сте под постојан стрес, тоа ќе се покаже на лицето.

Затоа, грижата за себе е најважна. Спијте 7-8 часа секоја вечер, пијте вода, вежбајте, јадете зеленчук и земајте ги потребните витамини.

#2 Направете рутина и следете ја

Клучот за добра и здрава кожа е толку основен, но многу луѓе едноставно не го прават тоа. А тоа е, да се направи рутина за нега на кожа.

И кога велиме рутина, не мислиме на корејските рутини за нега од 10 чекори, 22 чекори или 128 чекори. Едноставноста е клучот. Она што навистина ви е потребно е добра хигиена, многу хидратација и заштита.

Што тоа би значело за нега на кожата:

  • Чистење (и пилинг), особено важно во вечерните часови за да бидете сигурни дека ќе ги отстраните сите нечистотии, шминка и наталожени масти од денот;
  • Хидратантна крема – никогаш не сте премногу млади за да започнете. Кремот е толку клучен дел бидејќи кога ја одржувате вашата кожа хидрирана, таа ќе изгледа добро, ќе остане здрава, а бариерата ќе ги извршува своите заштитни функции.
  • Заштитата е последниот чекор. Важно е да ја заштитите вашата кожа од УВ зраците. Никогаш не заборавајте да нанесете крема со фактор пред да излезете.

Откако ова ќе стане навика, тогаш можете да додадете дополнителна нега како што се серуми, есенции, хемиски пилинзи итн. Но, не ги прескокнувајте основните чекори.

#3 Изберете производи кои одговараат за вашата кожа

Фокусирајте се на главни проблеми со вашата кожата и обидете се да ги решите.

Без разлика дали станува збор за дехидратација, флеки или брчки – вие најдобро знаете каков проблем имате, каков е типот на вашата кожа итн.

Затоа, најдобрата стратегија е да се ставите себеси и вашите потреби пред актуелните трендови и мода. Не паѓајте на она што се рекламира или на она што го препорачува одреден инфлуенсер, бидејќи не постои нешто кое функционира еднакво исто за сите.

#4 Дајте им време на производите да ја покажат својата ефективност

Сите сакаме резултати и ги сакаме преку ноќ. Но, производите и состојките всушност бараат одредено време за да ја покажат својата ефективност на кожата. Можеби нема да забележите дека брчките или мозолчиња исчезнуваат следниот ден, но упорноста ќе ви се исплати.

Покрај тоа, кожата ги обновува надворешните слоеви на секои 28 дена. Добра идеја е да го пробате новиот производ барем еден месец пред да одлучите дали ви одговара за вашиот тип кожа (се разбира, ако немате иритации).

Честа грешка е пребрзото менување на производи. Прво, нема да ги добиете максималните резултати од ниту еден од нив. Второ, вашата кожа може лошо да реагира на овие чести експерименти, со воспаленија и мозолчиња. И на крај, може да ја направите вашата кожа преосетлива и да ви треба долго време повторно да имате здрава кожа. Одолејте на желбата да пробате сè одеднаш, а вашата кожа ќе ви биде благодарна.

#5 Следете ги упатствата за употреба

Ова може да звучи тривијално, но не го прескокнувајте! Користете ги производите онака како што наложува производителот. Секоја кожа е различна и можна е индивидуална нетолеранција на која било од состојките во кој било од козметичките производи. Затоа, направете тест за чувствителност пред да го нанесете новиот производ на вашето лице.

Исто така, користете го толку често колку што е наведено. Не претерувајте со физичките пилинзи секој ден или два пати на ден, ако на пакувањето пишува „1-2 пати неделно“. Прочитајте внимателно што треба да се остави и што треба да се исплакне.

Во случај да имате какви било прашања, секогаш обратете се кај производителот за повеќе информации и совети или консултирајте се со дераматолог.

- Реклама -spot_img
- Реклама -spot_img

Последни објави

- Реклама -spot_img
- Реклама -spot_img

Слични содржини

- Реклама -spot_img